Keď Ježiš zaplakal

Autor: Katarína Koyš | 12.9.2014 o 11:36 | (upravené 12.9.2014 o 19:55) Karma článku: 3,08 | Prečítané:  259x

"Ak trpí dobrý človek... nenúti to jeho korene ísť do väčšej hĺbky a hľadať vodu?" Bodie & Brock Thoeneovci: Keď Ježiš zaplakal. kumran.sk 2014 s.131

Dielo manželov Thoeneovcov Keď Ježiš zaplakal možno zaradiť medzi historické romány - fikciu. Je rozprávaním o priateľstve medzi vinohradníkom z Betánie , Dávidom ben Lazarom a Ježišom. Dej je písaný veľmi pútavo.  Príbeh je inšpirovaný veršami, ktoré sú uvedené vo Svätom Písme. Na konci knihy sú poznámky, kde sú uvedené konkrétne texty z Písma priamo citované alebo prerozprávané vlastnými slovami autorov. Knihu netreba brať doslovne – takto to bolo. Osobne som toto dielo vnímala ako ukážku predstavivosti, fantázie manželov Thoeneovcov.  Dokázali krásne predstaviť dobu a myslenie  ľudí, ktorí žili pred 2000 rokmi, v dobe významnej pre naše dejiny.

Rozprávačom príbehu je vinohradník Lazar, tiež ho môžeme označiť ako hlavnú postavu príbehu.  Spomína na stretnutie sa s Ježišom, opisuje niektoré zázraky, ktorých bol svedkom. Teda aspoň autori knihy spravili z Lazara svedka najväčších Ježišových zázrakov.  Hoci meno Ježiš je v názve knihy, v príbehu vystupuje len ako vedľajšia postava.

Dielo bolo pre mňa oddychovým čítaním. Našlo sa v ňom veľa hlbokých myšlienok, ktoré ma oslovili, zasiahli.  Pre lepšie pochopenie boli vyjadrené v podobenstách z oblasti vinohradníctva.

Páčilo sa mi, ako sú predstavené jednotlivé postavy, ich spoločenské postavenie, záujmy...  Čo by som možno vytkla autorom, tak je stotožnenie Márie, Lazarovej sestry, s Máriou Magdalénou. Tento názor odmietajú aj mnohí biblisti.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Kupujúci Japonec? Neexistuje, tvrdia stánkari z vianočných trhov

Strávili sme jeden deň so stánkarmi, aby sme zistili ako vidia návštevníkov spoza svojich pultov.

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí.


Už ste čítali?