V pravej chvíli

Autor: Katarína Koyš | 25.6.2015 o 21:15 | Karma článku: 2,29 | Prečítané:  422x

"Minulosť nám teraz nepomôže. Našou jedinou šancou je vykročiť do budúcnosti." Kate Breslinová: V pravej chvíli. i527.net 2015 s. 370

Pri čítaní knihy V pravej chvíli z pera Kate Breslinovej bude čitateľovi behať mráz po chrbte a nevyhne sa ani momentom, keď bude mať oči plné sĺz. Príbeh židovského národa prenasledovaného počas druhej svetovej vojny je plný bolesti, nenávisti, pohŕdania, strachu, pochybovania,.. ale aj odvahy, viery, nádeje a lásky.  

V knihe som uvítala slovník cudzích pojmov, ktorý vysvetľoval význam slov použitých v texte. Hlavne židovské výrazy. Veľmi som ocenila poznámky autorky, v ktorých oboznámila čitateľa, čo bola fikcia a čo skutočnosť, resp . ako upravila realitu.

Rozprávanie začína záchranou Stelly (Hadassy) z tábora v Dachau Aricom von Schmidtom. Zoberie ju do tranzitného tábora v Terezíne, kde bol práve preložený a ju zamestná ako svoju sekretárku. Stella sa ocitá na rovnakom mieste ako jej strýko Morty. Nevidela a nepočula o ňom niekoľko mesiacov, čo ho nenašla doma po návrate z práce. Morty v nej vidí spásu pre Židov. Stelle sa dostávajú do rúk zoznamy ľudí, ktorí majú byť presunutí do vyhladzovacieho tábora v Osvienčime a tam ich čaká istá smrť. Pokúsi sa ich pár zachrániť vyradením zo zoznamu. Nacisti odhalia tento jej čin. Medzi Aricom a Hadassou preletí iskra, preto Arica, Hadassinho šéfa, veliteľa v Terezíne, obvinia z vlastizrady. Čaká ich istá smrť. Hadassu v plyne a Arica od nacistov. Ukážu však ochotu obetovať sa za všetkých tých, ktorých milujú.

Podarí sa im uniesť vlak? Stihnú dať znamenie, aby im prehodili výhybku a vlak poslali k nepriateľovi nacistov do Ruska a tým zachránili pár životov? Ako sa vyvinie vzťah Arica a Hadassy? Odpovede na tieto otázky nájde čitateľ v príbehu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štátne mapy za milióny Únia nežiadala, vymyslelo si ich Slovensko

Projekt systému dopravných informácií bol schválený na Slovensku skôr, ako o ňom hovorila Únia.

KOMENTÁRE

Ako sa môže Andrej Danko stať premiérom

Danko je ako generátor náhodných slov nevyspytateľný.

TECH

Čili papričky môžu ľuďom predlžovať život

Štúdia naznačuje, že červené čili znižuje úmrtnosť.


Už ste čítali?