Bohovia & králi

Autor: Katarína Koyš | 1.5.2014 o 19:22 | (upravené 1.5.2014 o 19:50) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  125x

"Spomenul si na nádej, ktorú cítil z ľudí, čo naňho hľadeli z davu, bolo mu z toho nanič. Túžil urobiť niečo, čím by im pomohol. Chcel im odplatiť vernosť a tvrdú prácu tým, že obnoví bohatstvo národa. Nevedel však ako. ..." Lynn Austinová: Bohovia & králi. kumran.sk 2013 s. 262

 

Kniha Bohovia & králi je fiktívnym románom založeným na podrobnom štúdiu Svätého Písma a jeho komentárov. Dej príbehu sa odvíja od okolností v živote dvoch judských kráľov,  kráľa Achaza a jeho syna Ezechiáša.

Autorka Lynn Austinová má veľký talent, keď z pár stránok z Biblie zostavila príbeh, ktorý vás zaujme od prvých riadkov tak, že ho čítate so zatajeným dychom. V niektorých momentoch sa priam zastavuje rozum z konania postáv. Jej dielo umožnilo lepšie pochopiť, aké problémy trápili krajinu, čomu všetkému musel čeliť izraelský národ.

Je nepochopiteľné, ako judský kráľ opustí správnu cestu viery, otočí sa chrbtom Jahvemu . O pomoc žiada Molocha. Modle dôveruje a spolieha sa na jej priazeň tak veľmi, že obetuje život  vlastných synov. Nepočúva varovania proroka Izaiáša. On je kráľ a ostatní sú povinní poslúchať. Ak sa však nepodriadia  panovníkovi, stávajú sa svedkom jeho impulzívneho konania. Núti vás to zamyslieť sa, bol kráľ Achaz až tak naivný, či skôr bol zaslepený, alebo to bola len ľudská hlúposť?

Veľkňaz Uriáš je príkladom ako dokáže kariéra, peniaze, moc, priazeň ovplyvniť naše rozhodnutia, robiť ústupky vo svedomí a spustiť sa na zlé chodníky.

Ezechiáš je protikladom Achaza. Je krásny po fyzickej stránke a tiež nezaostáva po duševnej. Je vzdelaný, talentovaný, má bázeň voči Jahvemu...

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Ficov perfektný deň a Dankova estráda ega

Novinári sa museli prehrabávať v úlomkoch Dankovho poníženia.

DOMOV

Reportér Týždňa: Videl som, ako Fico Danka prekvapil a rozčúlil

Magušin sa s Dankom rozprával počas Ficovej tlačovky.


Už ste čítali?