Svätá Alžbeta

Autor: Katarína Koyš | 26.5.2014 o 12:25 | (upravené 26.5.2014 o 13:57) Karma článku: 4,01 | Prečítané:  768x

"Sme ako tráva, čo rastie v potoku. Keď príde príval, skloní sa hlboko dole a voda sa cez ňu prevalí, no nezlomí ju. A keď príval ustane, znovu sa zdvihne a prekrásne rozvinie svoje sily." (svätá Alžbeta)  

Kto to bola svätá Alžbeta? Kedy žila? Vydala sa? Kto bol jej manžel? Mala deti? Ak áno, koľko? Čo také výnimočné vykonala v živote, keď bola vyhlásená za svätú?  A veľa ďalších otázok mi letelo hlavou po prečítaní si mena môjho tohtoročného patróna. Na všetky moje otázky mi dala odpoveď kniha Ursuly Kochovej Svätá Alžbeta.

Zachytáva život Alžbety Uhorskej Durínskej, dcéry uhorského kráľa Ondreja ll. a jeho manželky Gertrúdy, ktorá žila v 13. Storočí.. Príbeh začína cestou 4-ročnej Alžbety na zámok Wartburg v Durínsku, do sídla svojho budúceho ženícha. Ako 14-ročná uzavrela manželstvo s Ľudovítom.  Manželia si dobre rozumeli a žili šťastne. Mali 3 deti.

Už ako malá vynikala zbožnosťou. Každý deň si našla chvíľu aspoň na krátku modlitbu v kaplnke. To, že bola bohatá vnímala ako prekážku dostať sa do neba. Z evanjelia jej to potvrdzovalo podobenstvo o boháčovi a Lazarovi. Lazar za svojho života len trpel a po smrti sa dostal do Abrahámovho lona. Boháč dostal za život len to dobré a skončil v neuhasiteľnom ohni. Durínsky kniežací dvor miloval prepych. To nezodpovedalo Alžbetinmu zmýšľaniu a spôsobu života. Užívala síce majetok, no nie pre seba, ale pre chudobných a chorých. Veľmi sa snažila robiť skutky telesného milosrdenstva.

Príbuzní z manželovej strany jej neboli naklonení. Po smrti Ľudovíta počas križiackej výpravy príbuzní tvrdo zakročili proti Alžbete. Z kňažnej sa stala žobráčka. Chcela byť ako svätý František a príbuzní jej to umožnili. Obdivovala som s akou pokorou a radosťou prijala tento svoj stav.

Veľký vzor jej služby chudobným a chorým inšpiroval k založeniu Rehole svätej Alžbety.

 Na knihe som veľmi ocenila, že za niektorými kapitolami sa nachádzali úryvky z podkladov pre Alžbetino svätorečenie od jej súčasníkov. Naskytá sa príležitosť zistiť, ako Alžbetu vnímali druhí ľudia. Čo na nej obdivovali, čím bola pre nich príkladom.

Veľmi ma potešili dátumy a fakty zo života Alžbety, kde je v skratke zhrnutý jej život.


 


 

P.S.: Knihu od Ursuly Kochovej Svätá Alžbeta na účely recenzného článku venovalo zdarma kresťanské kníhkupectvo Zachej.sk. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Ficov perfektný deň a Dankova estráda ega

Novinári sa museli prehrabávať v úlomkoch Dankovho poníženia.

DOMOV

Reportér Týždňa: Videl som, ako Fico Danka prekvapil a rozčúlil

Magušin sa s Dankom rozprával počas Ficovej tlačovky.


Už ste čítali?