Žil som so svätcom

Autor: Katarína Koyš | 16.6.2014 o 7:30 | Karma článku: 3,74 | Prečítané:  798x

"Prvou úlohou pápeža voči Cirkvi a svetu je modlitba!" (Ján Pavol ll.)

Kniha Žil som so svätcom je útlou knihou, ale za to plnou vzácnych myšlienok na ešte vzácnejšiu významnejšiu osobnosť novodobých dejín, na Svätého Otca Jána Pavla ll. Čím bol výnimočný? Ako sa prejavovala jeho svätosť v každodennom živote? Odpovede na tieto a mnohé iné otázky nájdeme práve v tejto knižke.

Dielo prináša spomienky krakovského arcibiskupa Stanisława Dziwisza na Karola Wojtyłu, ktoré zaznamenal a doplnil taliansky novinár poľského pôvodu Gian Franco Svidercoschi. Arcibiskup Stanisław Dziwisz bol takmer 40 rokov pápežov osobný sekretár a spoločník.

V 10 kapitolách sú zachytené významné okamihy s Karolom Wojtyłom. Ako otcovi Stanisławovi zmenil život resp. ako ho ovplyvnilo prvé stretnutie v seminári, kde Karol Wojtyła zaujal ako profesor etiky. Otec Wojtyła bol mimoriadne vzdelaný a múdry muž. Ďalšou spomienkou bolo vysvätenie otca  Stanisława  za kňaza v roku 1963. Kto mohol tušiť, že biskup, ktorý vtedy udeľoval sviatosť posvätného stavu sa raz stane pápežom? Arcibiskup Wojtyła si vybral za sekretára otca Stanisława v roku 1966. Ten na tejto pozícií pokračoval aj po zvolení kardinála Wojtyłu za pápeža. Otec Stanisław mal možnosť vidieť ako tento svätec  obraňuje ľudskú dôstojnosť, jednotlivca, rodinu...  Spomínal aj na ťažké okamihy v živote pápeža. Hovoril o prenasledovaní tajnou službou, o atentáte ako o pokuse o fyzické odstránení pápeža, pretože sa ho nepodarilo zdiskreditovať morálne. Spomínal jeho angažovanosť pri riešení rôznych konfliktov a jeho známy výrok: „Už nikdy viac vojnu!“

Silne na mňa zapôsobili slová, keď otec Stanisław hovoril o pápežovi ako o mužovi modlitby, o jeho základných duchovných aktivitách, ktoré nevynechal ani počas ciest po svete, za koho sa modlil, ako bol diskrétny a rezervovaný vo všetkých telesných sebazapreniach.

Najdojímavejšou časťou je príloha, kde deti spomínajú na pápeža. Veľkosť Svätého Otca bola v tom, že sa dokázal dať na rovnakú úroveň s tými, s ktorými sa rozprával. Vyvolávalo to pocit vzájomnosti.

Táto kniha mi pomohla lepšie spoznať človeka - svätca, ktorého som aj ja sama mohla stretnúť a vidieť na vlastné oči. Ján Pavol ll. je príkladom, že aj v súčasnosti je človek povolaný k svätosti. Inšpirujme sa svätosťou jeho osobnosti.

 

 

P.S.: Knihu od Stanisława Dziwisza Žil som so svätcom na účely recenzného článku venovalo zdarma kresťanské kníhkupectvo Zachej.sk.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Ficov perfektný deň a Dankova estráda ega

Novinári sa museli prehrabávať v úlomkoch Dankovho poníženia.

DOMOV

Reportér Týždňa: Videl som, ako Fico Danka prekvapil a rozčúlil

Magušin sa s Dankom rozprával počas Ficovej tlačovky.


Už ste čítali?