Keď Ježiš zaplakal

Autor: Katarína Koyš | 12.9.2014 o 11:36 | (upravené 12.9.2014 o 19:55) Karma článku: 3,08 | Prečítané:  267x

"Ak trpí dobrý človek... nenúti to jeho korene ísť do väčšej hĺbky a hľadať vodu?" Bodie & Brock Thoeneovci: Keď Ježiš zaplakal. kumran.sk 2014 s.131

Dielo manželov Thoeneovcov Keď Ježiš zaplakal možno zaradiť medzi historické romány - fikciu. Je rozprávaním o priateľstve medzi vinohradníkom z Betánie , Dávidom ben Lazarom a Ježišom. Dej je písaný veľmi pútavo.  Príbeh je inšpirovaný veršami, ktoré sú uvedené vo Svätom Písme. Na konci knihy sú poznámky, kde sú uvedené konkrétne texty z Písma priamo citované alebo prerozprávané vlastnými slovami autorov. Knihu netreba brať doslovne – takto to bolo. Osobne som toto dielo vnímala ako ukážku predstavivosti, fantázie manželov Thoeneovcov.  Dokázali krásne predstaviť dobu a myslenie  ľudí, ktorí žili pred 2000 rokmi, v dobe významnej pre naše dejiny.

Rozprávačom príbehu je vinohradník Lazar, tiež ho môžeme označiť ako hlavnú postavu príbehu.  Spomína na stretnutie sa s Ježišom, opisuje niektoré zázraky, ktorých bol svedkom. Teda aspoň autori knihy spravili z Lazara svedka najväčších Ježišových zázrakov.  Hoci meno Ježiš je v názve knihy, v príbehu vystupuje len ako vedľajšia postava.

Dielo bolo pre mňa oddychovým čítaním. Našlo sa v ňom veľa hlbokých myšlienok, ktoré ma oslovili, zasiahli.  Pre lepšie pochopenie boli vyjadrené v podobenstách z oblasti vinohradníctva.

Páčilo sa mi, ako sú predstavené jednotlivé postavy, ich spoločenské postavenie, záujmy...  Čo by som možno vytkla autorom, tak je stotožnenie Márie, Lazarovej sestry, s Máriou Magdalénou. Tento názor odmietajú aj mnohí biblisti.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Ficov perfektný deň a Dankova estráda ega

Novinári sa museli prehrabávať v úlomkoch Dankovho poníženia.

DOMOV

Reportér Týždňa: Videl som, ako Fico Danka prekvapil a rozčúlil

Magušin sa s Dankom rozprával počas Ficovej tlačovky.


Už ste čítali?