Tajní veriaci

Autor: Katarína Koyš | 31.10.2014 o 15:45 | (upravené 31.10.2014 o 17:09) Karma článku: 3,19 | Prečítané:  634x

"Robte viac dobrých skutkov," odpovedal, keď sa pozrel na Andreja. "To je jediné, v čo môžete dúfať. Otázka raja prináleží iba bohu samotnému, a nie človeku. Snažíme sa robiť to najlepšie. Ak sa chcete dostať do raja, musíte robiť veľa dobrých skutkov." Brat Andrej, Al JAnssen: Tajní veriaci. EVS. 2012 s.81

Knihu brata Andreja a Ala Janssena Tajní veriaci s podtitulom Čo sa stane, keď moslim uverí v Ježiša Krista, som čítala so zatajeným dychom, s veľkou bázňou, úctou a obdivom k veriacim, ktorí žijú v krajinách, kde sú kresťania prenasledovaní pre vieru.

V diele som sa zoznámila s moslimom Ahmadom, ktorý tvárou v tvár stál dôležitému životnému rozhodnutiu,  kňazom Abúnom Alexandrom z farnosti sv. Marka, ktorý sa pokúšal rozvíjať svoj zbor uprostred nepriateľskej moslimskej spoločnosti. Ďalej som čítala o Butrusovi, ktorý končil svoje štúdium v Anglicku a musel sa rozhodnúť, či tam zostane alebo sa vráti domov. Neskôr som spoznala  Butrusovu manželku Nádiru, Musatfu, ktorý mal dôležitú úlohu v miestnej organizácii fundamentalistického hnutia Moslimské bratstvo, Hasana, jedného z Ahmadových najbližších priateľov, Salímu, dievča, ktoré na satelitnom programe objavilo niečo úžasné, Karíma, vysokého vládneho úradníka, kresťanské dievča Lajlu, ktorej strýko konvertoval na islam.

Život ľudí v islamských krajinách nie je jednoduchý. Zažívajú veľa prenasledovania, zastrašovania, pomsty. Pri čítaní mi naskakovali zimomriavky pri opise , ako sa správali moslimovia ku kresťanom. Čo s nimi robili vo väzení. Kládla som si otázku, aká silná, veľká musela a musí byť viera tých ľudí, keď sú ochotní tak veľmi trpieť. Napriek všetkým problémom chcú ostať v rodnej krajine. Chcú byť verní, túžia vydať svedectvo, byť príkladom pre iných, rozhodli sa šíriť lásku a odpustenie, chcú hlásať radostnú zvesť i druhým ľuďom, túžia byť dobrými učeníkmi Ježiša Krista... Ich modlitba, dôvera, odvaha, vytrvalosť môžu byť pre nás veľkým povzbudením. Dokázali by sme aj my, ktorí žijeme na Západe, vydať také svedectvo o svojej viere?

O moslimoch veľa počúvame, akí sú agresívni, násilní, ako vypaľujú kresťanské budovy a pod. No v knihe bolo spomenuté, že skutočným moslimom je ten, pred ktorého jazykom a rukou sú iní v bezpečí. A islam je o mieri a bratstve. Akí sú vlastne moslimovia?

Táto kniha vás určite nenechá ľahostajných. Minimálne sa budete za trpiacu prenasledovanú Cirkev modliť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Ficov perfektný deň a Dankova estráda ega

Novinári sa museli prehrabávať v úlomkoch Dankovho poníženia.

DOMOV

Reportér Týždňa: Videl som, ako Fico Danka prekvapil a rozčúlil

Magušin sa s Dankom rozprával počas Ficovej tlačovky.


Už ste čítali?