Kto je ten muž?

Autor: Katarína Koyš | 24.5.2015 o 18:08 | Karma článku: 2,06 | Prečítané:  362x

"Sobota je ten deň, keď zomrel tvoj sen. Zobúdzaš sa a ešte stále žiješ. Musíš pokračovať, ale nevieš ako. A čo je ešte horšie, ani nevieš prečo." John Ortberg: Kto je ten muž? EVS. 2014. s.182 

Ďalšie dielo z pera Johna Ortberga tentokrát s názvom Kto je ten muž? s podtitulom neočakávaný vplyv Ježiša, pred ktorým sa nedá utiecť, Vás núti zastaviť sa a premýšľať. Nie je to kniha, ktorú zhltnete za jeden večer. Musíte čítať postupne, pomaly. Dávkovať malé sústa.

Poviete si ďalšia kniha o tesárovi z Nazareta. Môžeme sa dozvedieť niečo nové, veď sme už toho toľko prečítali? Autor nám ukazuje Ježišovo učenie a jeho vplyv z úplne iného uhla. Páči sa mi štýl, spôsob, ako John Ortberg píše. Približuje nám prostredie, kultúru, myslenie ľudí v období, v ktorom žil Ježiš. Pre lepšie pochopenie nám dáva príklady zo súčasnosti, ako sa na jeho správanie, učenie, skutky mohli pozerať jeho súčasníci.

Ako je možné, že Jeho učenie sa zachovalo doteraz? Ak odkaz niekoho má pretrvať aj po jeho smrti, je to evidentné už v čase jeho smrti. No pri Ježišovej smrti sa jeho stúpenci, učeníci rozutekali. No napriek tomu aj po 2000 rokoch nachádzame dôkazy ako ovplyvnil a stále ovplyvňuje ľudí. Jeho ľudskosť. Aké revolučné bolo jeho správanie k ženám a deťom. Čo to znamenalo vysloviť vetu, milovať svojich nepriateľov a žehnať im. Priniesol iný pohľad na sexualitu, manželstvo. Mal vplyv na vývoj jazykov, architektúru, hudbu...

Ako by vyzeral svet, ak by nezanechal svoje remeslo a nešiel hlásať svoje učenie? Poznali by sme Augustína, matku Terezu, Martina Luthera, L. N. Tolstého, Jána XXlll, Mahátma Gádhiho,  Martina Luthera Kinga ml., Pavla, Danteho, Shakespeara , J. S. Bacha,...?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Ficov perfektný deň a Dankova estráda ega

Novinári sa museli prehrabávať v úlomkoch Dankovho poníženia.

DOMOV

Reportér Týždňa: Videl som, ako Fico Danka prekvapil a rozčúlil

Magušin sa s Dankom rozprával počas Ficovej tlačovky.


Už ste čítali?